Snídaně jako z kavárny: Připravte si doma lahodná vejce benedikt. Jak na ně, aby se opravdu povedla?

Vejce benedikt s lahodnou holandskou omáčkou patří mezi nejoblíbenější snídaně původem z New Yorku, které si v kavárně můžete dopřát. Proč si je ale neudělat i doma? Věřte, že to není až tak složité, jak se může na první pohled zdát!

Při přípravě vajec benedikt musíte být pečliví. Pokud tuto část splníte, můžete se těšit na výjimečnou snídani, kterou ocení celá rodina. Jen si to představte: Teplá a křupavá slanina, máslem potřené anglické muffiny, vejce uvařené podle vaší libosti a chuťově vyvážená holandská omáčka. Chuťová harmonie!

Jak připravit vejce benedikt?

Ať už plánujete rozmazlovat sebe nebo někoho blízkého, pojďte se s námi naučit, jak na ně. Nezapomeňte použít co nejčerstvější vejce, díky kterým bude nízká pravděpodobnost, že by se vám vejce ve vodě rozpadly.

Co budete potřebovat?

 • 8 plátků slaniny
 • 4 velká vejce
 • 2 lžičky bílého nebo rýžového octa
 • 2 anglické muffiny
 • Máslo
 • 2 lžíce nasekané petrželky na ozdobu

Holandská omáčka

 • 10 lžic nesoleného másla (pokud použijete solené máslo, vynechejte přidanou sůl)
 • 3 velké žloutky
 • 1 lžíce citronové šťávy
 • 1/2 čajové lžičky soli
 • Špetka kajenského pepře nebo omáčky Tabasco

Postup

Připravte si slaninu

Slaninu opečte z obou stran na pánvi tak, aby byla hnědá a na pohled křupavá. Poté, co budete mít slaninu osmaženou, ji položte na papírovou utěrku, do které se vsákne přebytečný tuk.

Dejte vodu do hrnce a přiveďte ji k varu

Mezitím co se smaží slanina, naplňte velký hrnec do dvou třetin vodou a přiveďte k varu a přidejte ocet. Poté opět přiveďte k varu a snižte teplotu.

Připravte si holandskou omáčku

Holandská omáčka se připravuje v mixéru. Přidejte do něj 10 lžic rozpuštěného nesoleného másla, které chvíli mixujte a odlijte bokem. Poté do čistého mixéru přidejte 3 žloutky, lžíci citronové šťávy a půl lžičky soli. Mixujte 30 vteřin, dokud omáčka nebude mít světlou barvu.

Snižte rychlost mixéru na nejnižší stupeň, pomalu přilévejte horké rozpuštěné máslo a pokračujte v mixování. Ochutnejte sůl a kyselost a podle chuti přidejte více soli nebo citronové šťávy. Hotovou omáčku přelijte do malé misky, pomocí které budete vejce benedikt přelévat.

Pošírujte vejce

Vejce si rozklepněte do malé misky, které budete vlévat do horké vody, která nesmí zcela vřít. Před tím, než vejce vložíte do vody, vytvořte v ní vír a do tohoto víru vejce opatrně vložte. Nakonec vypněte sporák a nechte vejce vařit 4 minuty. Pokud vaříte víc vajec najednou, vždy vyjměte nejdříve to, které jste vložili jako první. Vejce vyjměte děrovanou lžící.

Opečte anglické muffiny:

Jakmile budou všechna vejce ve vodě, začněte opékat anglické muffiny. Pokud se vám nepodaří opéct všechny muffiny do doby, než budou vajíčka hotová, opatrně je vyjměte z vody a dejte do mísy.

Připravte hotové vejce benedikt na talíř

Když máte hotovo, namažte jednu stranu muffinu máslem. Na něj položte 2 plátky slaniny.

Na slaninu opatrně položte pošírované vejce a přelijte je holandskou omáčkou dle libosti. Vše posypte petrželkou a ihned podávejte.

Zdroj: simplyrecipes.com, Náhledová fotografie: Gettyimages