Tichý zabiják – příznaky rakoviny tlustého střeva nemusí být patrné na první pohled

Rakovina tlustého střeva je nádorové onemocnění, které si nevybírá. Postihuje všechny věkové kategorie a nezáleží ani na pohlaví. 

Rakovina tlustého střeva je zákeřný zabiják. Příčiny nemusí být zřetelné na první pohled, a proto k odhalení nemoci dochází často až příliš pozdě. Pravdou je, že riziko onemocnění roste s věkem, přesto případy u mladých lidí nejsou výjimkou. 

Tomuto typu rakoviny můžete však částečně předejít. S genetickými predispozicemi se toho bouhužel moc udělat nedá, zato vysoké množství tuků a nedostatek pohybu ovlivnit můžete. 

Příznaky nemusí být zřetelné 

Zřetelné příznaky, jako krev ve stolici vám na první pohled řeknou, že je s vámi něco v nepořádku. Existují ale i jiné nenápadné příznaky, kterých si nemusíme první pohled všimnout, přesto však na rakovinu tlustého střeva mohou upozornit.

Fotka od Anna Tarazevich z Pexels

Nepravidelná stolice není něco, kvůli čemu bychom ihned běželi s obavami k lékaři. Často nad tím jenom mávneme rukou s odůvodněním stresu v práci nebo steaku k obědu. Podobnými indikátory může být třeba i častý průjem, zácpa, nadýmání nebo únava. Přesto jsou toto všechno příznaky, které mohou o rakovině tlustého střeva svědčit.

Jak se preventivně chránit? 

Důležité je se hodně a pravidelně hýbat. Půlhodinka cvičení nebo jiného pohybu každý den, vám udrží střeva v pohybu a navíc zdravá. Nesmíte zapomínat ani na vybranou stravu. Vyhýbejte se kalorickým jídlům a prázdným kaloriím. Nahraďte je luštěninami, celozrnným pečivem, a hlavně ovocem a zeleninou. Také byste měli omezit svou konzumaci alkoholu a když už pijete, hlídejte si jeho množství. Je přece lepší nějakou tu sklenku vína oželet, než se pak potýkat s daleko vážnějšími zdravotními problémy.

Zdroje: healthlife.com, Náhledový obrázek: Fotka od Andrea Piacquadio z Pexels