Vědecké výzkumy potvrzují: Tyto účinky má cukr na naši imunitu a zdraví

Hledáte další důvody, proč omezit příjem cukru? Existuje spousta výzkumů, které hovoří o negativních účincích cukru na naše zdraví. Pojďme si představit fakta, která byla potvrzena.

1. Cukr podporuje záněty v těle

Vědci zjistili, že určitý typ bílých krvinek reaguje na cukr tak, že se zanítí. „Když jim místo glukózy dáme fruktózu, produkují cytokiny – proteiny, které jsou spojené se zánětem,“ uvádí Dr. Jones, hlavní autor studie. Fruktóza, kterou cukr obsahuje, může způsobit zánět buněk v našem organismu. Ten dále poškozuje buňky i tkáně. A to včetně bílých krvinek v naší imunitě.

2. Konzumace cukru vede k obezitě

Všechny buňky jsou schopné metabolizovat glukózu, ale pouze játra mohou štěpit fruktózu ve vysokých množstvích. Když jíte příliš mnoho fruktózy, kterou cukr obsahuje, játra ji přemění na tuk. Tento proces vede k přibývání na váze a přispívá ke vzniku obezity.

Cukr neprospívá našemu organismu. 
Fotka od congerdesign z Pixabay.
Cukr neprospívá našemu organismu.
Fotka od congerdesign z Pixabay.

3. Cukrovka

Pokud do těla dostáváte příliš velké množství fruktózy, zvyšuje se riziko vzniku cukrovky druhého typu. Studie z roku 2013 zjistila, že pití slazených nápojů může snížit citlivost těla na inzulín. Toto je významný rizikový faktor při vzniku cukrovky druhého typu. Některé výzkumy provedené na potkanech a myších naznačují, že fruktóza dokáže narušit inzulínovou signalizaci. Časem dokonce způsobuje inzulínovou rezistenci. Potřebné výzkumy na lidech ale prozatím nebyly provedeny.

Další výzkum zveřejněný v roce 2018 uvádí, že konzumace fruktózy způsobuje hromadění tuku v játrech a vede k jejich oslabení a onemocnění.

Zdroj: www.eatthis.com. Náhledový obrázek: Gettyimages