Co je tapioka a jaké je využití těchto malých perel?

Pravděpodobně nejvíce znáte tapioku ve formě pudinku, ale je to víc než to. Je to škrob extrahovaný z kořenů kasava, také známý jako yucca. Rostlina je původem z Brazílie. Je také známá jako „mandioka“ a jeho škrob se označuje jako „tapioka“.

Kultivace rostliny kasava se rozšířila po celé Jižní Americe a Africe, zatímco kulinářské využití tapioky se stalo populárním po celém světě. Je základem v mnoha zemích, ale bohužel nemá nutriční hodnotu. Často se používá jako zahušťovadlo.

Charakteristika

Tapioka má neutrální chuť a gelovou sílu, což ji činí účinnou jako zahušťovadlo v sladkých i slaných potravinách. Tapioka musí být namočena a poté převařena s kapalinou, aby se vytvořil gel, a proto se obvykle přidává do potravin před vařením. Na rozdíl od kukuřičného škrobu může tapioka vydržet cyklus zmrazení a rozmrazení bez ztráty gelové struktury nebo rozpadu.

Před vařením je neprůhledná, ale při hydrataci se stává průsvitnou. Tapiokové perly a prášky jsou nejčastěji bílé nebo šedobílé, ale perly, které se používají v dezertech, lze obarvit na téměř jakoukoliv barvu.

Nutriční hodnota

Vzhledem k tomu, že tapioka je extrahovaný škrob z kořenů kasava, obsahuje téměř 100 % sacharidů. Stopové prvky jiných živin mohou v tapioce zůstat, ale je považována za beztukovou a proteinovou. Jeden šálek sušených tapiokových perel (152 gramů) obsahuje zhruba 544 kalorií, 135 gramů sacharidů, 0 gramů tuku a 0 gramů bílkovin.

Protože kořen kasavy neobsahuje lepek, tapioka je bezlepková. Je běžnou složkou v mnoha bezlepkových potravinách, protože pomáhá zlepšovat strukturu a vlhkost v nepřítomnosti lepku.

Použití

Tradiční použití pro tapioku zahrnuje tapiokový pudink, bublinkový čaj a jiné nápoje a dezerty. Tapiokový pudink a bublinkový čaj jsou vyrobeny z tapiokových perel, nebo malých kuliček tapiokového škrobu, které se při vaření proměňují ve žvýkací a gumové kuličky.

Kromě toho je tapioka často přidávána do polévek a omáček, protože má velkou zahušťovací sílu a je levnější než mouka a další zahušťovadla. Tapioka může být přidána do mletých masných výrobků, jako jsou karbanátky nebo kuřecí nugety nebo jako stabilizátor pojiv a přísad. Často se také přidává do těsta, zejména do bezlepkových výrobků, kvůli zlepšení struktury a obsahu vlhkosti. Když je tapioka přidávána do plněných pekárenských dezertů, zachycuje vlhkost v gelu, což zabraňuje tomu, aby se pečivo během skladování stalo vlhkým.

Nákup a skladování

Tapioka se nejčastěji prodává ve formě perel, které se můžou pohybovat v rozsahu od 1 do 8 milimetrů v průměru. Menší tapiokové perly jsou obvykle používány na pudinky, zatímco větší perly jsou obecně používány v bublinkovém čaji. Prodává se také jako prášek nebo mouka, která se obvykle používá k zahuštění omáček nebo polévek.

Tapiokové perly najdete ve většině hlavních obchodů s potravinami v uličce na pečení. Mouka a prášky se obvykle prodávají v potravinářském průmyslu. Tapioka je suchý produkt a může být skladován na dobu neurčitou, pokud je těsně uzavřen, aby se zabránilo vystavení teplu a vlhkosti.

Zdroj: healthline.com, obrázky: pixabay.com