Nejzdravější semínka, která jsou pro váš zdravý jídelníček zásadní

Semínka jsou významným zdrojem vlákniny. Obsahují také zdravé tuky a celou řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Upevněte své zdraví pomocí přírodního životabudiče.

Lněná semínka

O skvělých účincích výtažků ze lněných semínek na lesk vlasů jste již jistě slyšeli. Víte také o tom, že vám tato přírodní dobrota dodá do těla vlákninu a cenné omega-3 mastné kyseliny, které mají velký význam pro správnou funkci kardiovaskulárního systému a lepší budování svalové hmoty? Semínka si nejdřív namelte a poté se radujte z přírodního zdroje bílkovin, manganu, vitamínu B a hořčíku.

Výzkumy navíc prokázaly, že konzumace lněného semínka snižuje krevní tlak, snižuje markery růstu nádoru u žen s rakovinou prsu a snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění. Cenné fytoestrogeny jsou podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Mužům zase pomáhají cenné látky při prevenci rakoviny prostaty. Jako bonus si při konzumaci můžete říci, že jste udělali něco pro prevenci cukrovky, protože tato semínka snižují hladinu cukru v krvi.

Podobné vlastnosti jako lněná semínka mají i dnes velmi populární chia.

Lněná semínka prospějí vašemu zdraví. 
Fotka od arjun1942002 z Pixabay.
Lněná semínka prospějí vašemu zdraví.
Fotka od arjun1942002 z Pixabay.

Konopná semínka

Patříte mezi vegetariány? Jistě již víte, že právě konopná semínka jsou bohatým zdrojem bílkovin pro všechny, kdo se rozhodli nejíst maso. Bílkoviny dokonce přestavují třetinu jejich objemu. Tato drobná semínka jsou dokonce považována za kompletní zdroj bílkovin, jinými slovy obsahují všechny základní aminokyseliny, které si jinak naše tělo nedokáže samo vytvořit. Navíc je podle studií prokázáno, že právě konopná semínka si tyto bílkoviny uchovávají ve vysoké kvalitě.

Kromě bohatého zdroje bílkovin jsou také zdrojem vlákniny, zdravého rostlinného tuku, hořčíku, vitamínu B1 a zinku. Mimo jiné pomáhají například v boji s ekzémy, nebo se zasluhují o prevenci kardiovaskulárních potíží.

Konopná semínka vám dodají bílkoviny. 
Fotka od Яна Тикунова z Pixabay.
Konopná semínka vám dodají bílkoviny.
Fotka od Яна Тикунова z Pixabay.

Přejete si další vzpruhu pro vaše tělo? Zásobte se také dýňovými, slunečnicovými nebo sezamovými semínky.

Zdroj: www.healthline.com. Náhledový obrázek: getty images