Víte co se děje s vaším tělem poté, co dokouříte cigaretu?

Pokud patříte mezi nekuřáky, je to jedině dobře, protože tím chráníte sami sebe. Pokud ale patříte spíše k té druhé skupině, ke kuřákům, je možná na čase se nad tím zamyslet, zda vám kouření opravdu stojí za to. 

Možná vám chybí správná motivace, možná v tom vězí jiný problém. Máte pocit, že vás to uvolňuje nebo jste na kouření už natolik navyklí, že nedokážete přestat? 

Co můžete udělat dnes neodkládejte na zítřek! Pojďte společně s námi típnout vaši poslední cigaretu a podívat se na harmonogram, jak na to vaše tělo bude postupem času reagovat. 

Prvních dvacet minut 

Nejhorší je začít a udělat první krok, ale věřte že tím svému tělu prokážete velikou laskavost. Hned po 20 minutách se vaše tělo začne opět vracet do normálu a krevní tlak i tep se srovná. Navíc se zvýší i prokrvenost těla, takže vám nebude taková zima na nohy nebo na ruce.

Dalších patnáct hodin

To už je dostatečné množství času na to, aby se tělo zbavilo až 80% nikotinu, který jste přijmuli. Začínáte pociťovat více energie, pozornosti a v některých případech i lepší spánek. 

Fotka od Alexas_Fotos z Pixabay 

První tři dny

Po takových 3 dnech se tělo stihne zbavit většiny nečistot na plicích a tím pádem se vám bude o dost lépe dýchat. Už nebude takový problém vyšlapat schody v paneláku, nebo se jít proběhnout se psem. 

Týden

To je časový zlom, kdy opravdu záleží na tom, zda odoláte, nebo do toho znovu spadnete. Budete potřebovat pevnou vůli, to mi věřte. 

Jeden až tři měsíce

V tomto časovém rozmezí už je jasné, zda to myslíte opravdu vážně nebo ne. Popravdě, to nejhorší už je za vámi a teď je potřeba pouze vytrvat a připomínat si, jaké plusy mi to může přinést. V této době už je krevní oběh naprosto v pořádku a zvládnete si jít i zaběhat. Nebude vás trápit žádný kašel ani hlas jak tuberák. 

Fotka od Julia Engel z Unsplash

Rok 

Po roce si najednou zpětně uvědomíte, že nebýváte tolik nemocní a že najednou máte spoustu energie na rozdávání. A to je dobré znamení. Po takové době se snižuje téměř o polovinu riziko srdečního záchvatu a mrtvice a zlepší se vaše imunita.

Pět až deset let 

Po tolika letech už je hrozba toho, že byste mohli mít infarkt téměř na úrovni nekuřáka. Není sice zatím vyhráno, ale jste na velmi dobré cestě. 

Snižuje se dokonce i riziko vzniku rakoviny.

Patnáct let

Vtejte v cíli! Po patnácti letech je konečně vaše tělo čisté, jako byste si nikdy nezapálili ani jednu cigaretu a můžete s čistým svědomím říct, že jste 100% nekuřák, který má zdravé a čisté tělo. 

Když pomineme všechny zdravotní fakta, druhou stránku tvoří také finance. Kdybyste sečetli všechny krabičky cigaret, které jste si kdy koupili, určitě by to nebyla malá částka. Zkuste se nad tím zamyslet a třeba vám právě tato slova pomohou se zbavit takové zátěže, jako je kouření. 

Zdroj: www.medicalnewstoday.com, Náhledová fotografie: Mathew MacQuarrie z Unsplash