Představte si následující situaci: Je okolo desáté večer a vás přepadne hlad. Je dobré si v tuhle dobu něco dát nebo raději vydržet až do rána? Odpověď není tak jednoduchá, ale my se přeci jen pokusíme ji najít.
Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují kvalitu našeho spánku. Jedním z nich je i to, co jíme. Pokud si dáme před spaním nevhodné jídlo, je téměř jisté, že se nám nebude spát dobře. Zároveň ale i nedostatek kalorií může narušit spánkový cyklus. V podstatě tedy platí, že nejde o to, kdy jíte, ale spíše co jíte. Večer si tedy jídlo dopřejte, ale je střídmě – jinak vám hrozí spánkové komplikace.
1) Pálení žáhy
Jíst velké jídlo před spaním může způsobit velké gastrointestinální potíže. Pokud se hodně najíte, může žaludeční kyselina snadněji proudit nahoru jícnem, což pak způsobuje pocit pálení žáhy. Pokud vás reflux trápí, dejte si poslední jídlo nejpozději 3 hodiny před spaním, aby měl žaludek čas potravu strávit.
2) Nespavost
Jestliže máte plný žaludek, mohlo by být těžké usnout. Na večer se tedy vyhýbejte těžkým a silně kořeněným jídlům, které trávení zatěžují. Raději sI dejte spíše malé porce a soustřeďte se na to, abyste potravu dobře rozžvýkali.
3) Zpomalení metabolismu
Někteří odborníci tvrdí, že konzumace jídla v noci může zpomalit váš metabolismus. Nemusí to tak platit ale u každého. Podle některých studií je váš noční bazální metabolismus zhruba stejný jako v průběhu dne, což znamená, že spalujete energii. Je tedy špatně myslet si, že před spaním není třeba vůbec jíst – energie ale musí být přímo úměrná tomu, co naše tělo zvládne spálit.
Jíst nebo nejíst?
Odpověď je jednoduchá – jíst, ale střídmě a jen zdravé pokrmy. To znamená, že pokud vás večer přepadne hlad, není třeba se trápit až do rána. S klidem si něco dejte, ale ideálně jen lehký zdroj bílkovin, který nezatíží vaše trávení a není tak kaloricky bohatý.
Zdroj: eatthis.com, Náhledový obrázek: elnur z Gettyimages